kottyonfitty
Bevallom, ezt a szót először Nagy Feró szájából hallottam, amikor a Beatrice sztoriban lehetséges zenei alternatívaként említette, hogy kísérhetik akár Kottyonfitty Klárit is.
A rendszerváltás körül kottyonfitty cégeknek neveztem azokat a hirtelen alakult káeftéket és bétéket, amiket nagy dérrel és dúrral megalapítottak, berendezték az irodát, megterveztették a céges levélpapírt és a névkártyát, felvették a makkos cipőt színes öltönnyel és fehér zoknival, aztán az alapításba némileg belefáradva, de legalább ügyvezető igazgatóként azon kezdtek tanakodni, hogy miből fizetik vissza a kölcsönöket? Akkoriban divatos volt a cégtáblán az ilyen profil:
pénzügyi tanácsadás, hálózatépítés, gyöngyfűzés, bútorösszerakás, masszázs, lottóvariációk
Vicces, de akkoriban nagyon sok ilyen “cég” létezett, én meg kottyonfittyeztem őket, amíg valaki ki nem javított, hogy az nem kottyonfitty, hanem
kótyonfitty
Azóta így mondom ezt a szót, pedig a kijavítónak nem egészen volt igaza, mindkét verzió létezik.
1.
a Czuczor-Fogarasi szótár szerint “KÓTY, 1) hang, mely a szintén hangot jelentő fitty szóval párosulva lett kótyfity v. kottyfitty v. kótyonfitty, kótyomfitty, jelent oly valamit, amiben az egyes részek is (koty v. kotty v. kóty, és fity v. fitty) valami silányat, hitványat jelentenek, s az összetétel (mintegy kettőztetés) ezen értelmet még inkább fokozza. Innen kótyon v. kótyomfity ember am. hitvány ember, semmi haszna ember. Kinek gézengúz az ura, annak kótyomfitty a szolgája.”
2.
ugyane mondás kottyonfitty formában itt
Végülis:
mit jelent a kótyonfitty?
hitvány, komolytalan, semmirekellő
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: